Ile soli to zbyt dużo?

Ile soli to zbyt dużo?

W latach 80 uważana za najzdrowszą przyprawę. Dziś za cichego zabójcę. Solimy ziemniaki, kanapki, mięso i zupę. Jej nadmiar prowadzi do nadciśnienia, miażdżycy i wielu innych chorób. Jaka jest dopuszczalna dawka soli, a ile tak naprawdę spożywamy jej na co dzień?

Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że dzienna porcja soli, której nie powinniśmy przekraczać, wynosi 5 mg. Badania wykazały, że statystyczny mieszkaniec Europy w ciągu doby spożywa trzykrotność zalecanej dawki. Prowadzi to do wstrzymania wody w organizmie, co skutkuje wzrostem ciśnienia krwi. Dostarczanie zbyt dużej ilości soli prowadzi do licznych chorób i dolegliwości związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Sól to nie tylko przyprawa, którą sypiemy na kanapkę z ogórkiem. Sól znajduje się niemal wszędzie. Najwięcej znajdziemy jej w szynce, serze żółtym, marynatach, gotowych sosach, płatkach śniadaniowych, warzywach w puszce i oczywiście w słonych przekąskach. Dużą ilość soli często zawiera także pieczywo. Warto więc zwracać uwagę na skład produktów. Sposobem na zmniejszenie spożycia soli jest też unikanie przetworzonych, gotowych produktów i zastąpienie ich domowymi posiłkami.

Całkowite wykluczenie soli z naszej diety również może okazać się niezwykle niebezpieczne. Przyprawa ta jest głównym źródłem sodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze on bowiem udział w regulacji ciśnienia osmotycznego, gospodarki wodnej i pH organizmu. Sód jest także odpowiedzialny za regulację wody w organizmie, przez co zapewnia optymalne ciśnienie krwi.

Opinie (0)

Zobacz firmy

PBC24.pl - Sklep internetowy z kreatyną

Kopisto 1
35-315 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Poradnia DOBRY DIETETYK mgr Elżbieta Noculak

aleja Tadeusza Rejtana 49/8
35-310 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Planeta Formy- Fitness Klub i Rehabilitacja

Piłsudskiego 69b
10-449 Olsztyn

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Ile soli to zbyt dużo?

Ile soli to zbyt dużo?

Błędne nawyki żywieniowe

Błędne nawyki żywieniowe

Jak wybrać najlepszą siłownię?

Jak wybrać najlepszą siłownię?