Dietetyk - gdzie się udać i jak wygląda wizyta

Dietetyk - gdzie się udać i jak wygląda wizyta

Wiele osób myśli, że z porad dietetyka warto skorzystać tylko wtedy, gdy chce się stracić zbędne kilogramy, nie jest to jednak prawdziwe założenie. Chociaż sporą część pacjentów poradni dietetycznych stanowią osoby z nadwagą, nie jest to jedyna grupa korzystająca z porad tego specjalisty. Na konsultacje warto wybrać się, jeśli cierpimy na chorobę, która wymaga od nas wykluczenia z diety jakichś składników lub potraw. Dietetyk pomaga ułożyć nowy jadłospis, by umożliwić pacjentowi utrzymanie zbilansowanej diety. Do poradni dietetycznej, powinny wybrać się także osoby, których waga jest za niska, lub które doświadczyły gwałtownego jej spadku. Na wizytę warto umówić się także, nawet gdy nic nam nie dolega. Specjalista doradzi, jak należy się odżywiać, by żyć długo i zdrowo.

 

Jak wygląda wizyta?

Dietetyk często prosi o wypełnienie dziennika żywieniowego na trzy dni przed wizytą. W dzienniku tym powinniśmy zapisać wszystkie potrawy i napoje, które spożyliśmy w ciągu tych ostatnich dni. Należy uwzględnić ich ilość i sposób przygotowania. Dzięki notatkom dietetyk zobaczy, jakie są Twoje nawyki żywieniowe i na co powinien zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty.
Pierwsze spotkanie, dietetyk rozpocznie przeprowadzeniem wywiadu. Zapyta o przebyte lub trwające choroby i dolegliwości, naszą aktywność fizyczną oraz przyjmowane leki. Konieczne jest, by szczegółowo i szczerze odpowiedzieć na wszystkie pytania. Czynniki te, będą miały ścisły wpływ na plan żywieniowy. Jeśli przemilczymy jakąś kwestię, dietetyk nie będzie nam w stanie pomóc. W skrajnych przypadkach dieta ułożona według fałszywych informacji zaszkodzi nam jeszcze bardziej.
Po ukończeniu wywiadu zostanie przeprowadzane badanie składu ciała. Dietetyk zmierzy obwód bioder, talii i obliczy BMI pacjenta. Urządzenie w gabinecie dietetycznym wskaże dokładną zawartość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała i stopień nawodnienia organizmu. Specjalista zapyta jeszcze o nasze nawyki żywieniowe, co lubimy, a czego nie lubimy jeść, da kilka wskazówek i umówi na kolejną wizytę.

 

Dobry dietetyk, czyli jaki?

Dobry dietetyk to taki, który do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie. Każdy z nas jest inny i każdy reaguje inaczej. Wykwalifikowany specjalista powinien dopasować dietę do konkretnego organizmu, uwzględniając przy tym preferencje danej osoby. Jadłospis powinien być ułożony w taki sposób, by jego przestrzeganie nie było dla pacjenta niezwykle trudne lub niewykonalne. Zbyt rygorystyczne, zawierające potrawy, które nie smakują, menu nie będzie przestrzegane. Dobry dietetyk potrafi słuchać, zadaje dużo pytań, motywuje do dalszego przestrzegania diety.

 

Poradnie dietetyczne

Współczesny rynek wypełniony jest poradniami dietetycznymi. Z usług dietetyka możemy skorzystać niemal w każdym mieście. Ofertę jednej z poradni znajdziecie na stronie noculak.dobrydietetyk.pl. Ośrodek ten posiada gabinety na terenie całego kraju. Z łatwością sprawdzisz tutaj, gdzie znajduje się najbliższy specjalista oraz zarezerwujesz termin wizyty. Z usług dietetyka możesz skorzystać także w wielu szpitalach. Jedną z takich poradni, jest Poradnia Dietetyczna PRO-FAMILIA w Rzeszowie, która udziela pomocy i prowadzi terapię zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jeżeli Rzeszów wam nie po drodze, możecie sprawdzić ofertę, jaką proponuje Gabinet Dietetyczny Rehavitae w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ta innowacyjna placówka świadczy także wiele innych usług medycznych z zakresu osteopatii, ortopedii, pulmonologii i innych.

Opinie (0)

Zobacz firmy

PBC24.pl - Sklep internetowy z kreatyną

Kopisto 1
35-315 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Poradnia DOBRY DIETETYK mgr Elżbieta Noculak

aleja Tadeusza Rejtana 49/8
35-310 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Planeta Formy- Fitness Klub i Rehabilitacja

Piłsudskiego 69b
10-449 Olsztyn

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Błędne nawyki żywieniowe

Błędne nawyki żywieniowe

Krioterapia, jak powstała, a jak wygląda dzisiaj?

Krioterapia, jak powstała, a jak wygląda dzisiaj?

Wysiłek fizyczny- dlaczego warto

Wysiłek fizyczny- dlaczego warto